هرچند پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹ از سوی کارشناسان، از نامحتمل بودن جهش قیمت‌ها حکایت دارد، اما ادامه‌ روند صعودی قیمت ارز و طلا می‌تواند قیمت اسمی زمین و مسکن را افزایش دهد و بازار مسکن را از تعادل عرضه و تقاضا خارج کند.

به گزارش مجله دلتا حسین عبده تبریزی تحلیلگر بازار مسکن معتقد است: کاهش قیمت واقعی مسکن به تدریج و در ماه‌های آینده قطعا روی خواهد داد.

وی با اشاره به کسب سودهای هنگفت ناشی از سفته‌بازی اظهار کرد: هنوز نظام مالیاتی کارآمدی برای جلوگیری از کسب چنین سودهایی در اقتصاد که بستر ساز رشد افسارگسیخته قیمت‌ها است، وجود ندارد؛ البته دولت از ایجاد یک نظام مالیاتی با اخذ مالیات از خانه‌های با قیمت حداقل ۱۰ میلیارد تومان و نیز مالیات بر خانه‌های خالی در لایحه بودجه سال آینده صحبت کرده، اما تا این موضوع اجرایی شود قدری به طول می‌انجامد و باید از سال ۱۴۰۰ منتظر یک نظام مالیاتی با کارایی مورد انتظار در بخش مسکن باشیم.

این اقتصاددان با بیان اینکه در بازار مسکن، بیشترین سفته‌بازی در بخش «زمین» صورت می‌گیرد، گفت: زمین یک عنصر «انحصاری» است، چراکه ویژگی‌هایی همچون مجاورت و همسایگی در هر قطعه زمین آن را از زمین‌های دیگر متمایز می‌کند. این در حالی است که سفته‌بازی روی زمین عامل اساسی رشد قیمت مسکن است، چراکه موجب افزایش قیمت‌تمام شده مسکن می‌شود.

عبده‌تبریزی تصریح کرد: در نوسان بودن وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی سبب شده مردم هنوز به معجزه «رشد دوباره قیمت مسکن» معتقد باشند و تازمانی که این باور تاثیر دارد، سفته‌بازی نیز در بازار مسکن با وجود قریب به ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در پایتخت ادامه دارد.

وی در خصوص پیش بینی ها از قیمت مسکن در سال ۹۹ بیان کرد: در سال آینده با توجه به ناتوانی متقاضیان مصرفی در پرداخت قیمت‌های کنونی رایج در بازار مسکن، کاهش قیمت واقعی مسکن سرعت خواهد گرفت، به این معنا که قیمت اسمی مسکن ثابت مانده و یا بسیار کمتر از نرخ تورم عمومی، افزایش خواهد داشت که در میان‌مدت سبب می‌شود قیمت واقعی مسکن کاهش پیدا کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.