مناسب ترین زمان برای خرید مسکن

فضای اقتصادی و سیاسی کشور باعث شده حجم معاملات در بازار مسکن شهر تهران پس از یک دوره رونق یک ماهه به شدت پایین بیاید تا جایی که بازار مسکن به حالت کما برود و خرید و فروش به یکباره نزدیک به صفر برسد، میزان معاملات خرید خانه در تهران حاکی از آن است که رکود همراه با کاهش قیمت همچنان ادامه دارد و این در حالی است که رکود حاکم بر بازار مسکن در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
اما واسطه‌های ملکی معتقدند با آرام شدن فضا، آرامش به بازار مسکن نیز باز خواهد گشت و به تدریج شاهد افزایش معاملات خواهیم بود.

آیا شرایط فعلی فرصت مناسبی برای خرید خانه است یا خیر؟
دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر فرصت مناسبی برای خرید مسکن است یا خیر؟ گفت: به دلیل فضای سیاسی اخیر بازار مسکن در رکود به سر می‌برد و قیمت خانه تا حدودی کاهش یافته است. به نظر می‌رسد با توجه به فضای امروز کشور، مقطع فعلی شرایط مناسبی برای خرید خانه باشد؛ چرا که قیمت خانه تا حدودی روند ثابتی را در پیش گرفته و در دو ماه اخیر قیمت خانه گران نشده است.

آیا قیمت خانه در سال آینده گران خواهد شد؟
محمد ربانی درباره گران شدن خانه در سال آینده گفت: پیش‌بینی قیمت مسکن برای سال آینده بستگی به قیمت دلار و طلا دارد. چنانچه این بازارهای موازی مسکن روند متعادلی داشته باشد قیمت مسکن نیز سال آینده متعادل خواهد شد. اما چنانچه قرار باشد قیمت دلار و طلا سال آینده روند صعودی داشته باشد، قیمت خانه هم گران خواهد شد.اما آنچه به نظر می‌رسد این است که در سال آتی با شاهد افزایش قیمت مسکن رو به رو باشیم؛ چرا که طبق روال هر ساله نرخ دستمزد، قیمت سیمان، تیرآهن، میلگرد، بتن و … افزایش می‌یابد. در حقیقت افزایش نرخ بنزین در آبان ماه امسال تاثیری به‌سزایی در بالارفتن قیمت کالاها دارد. بنابراین پیش‌بینی می‌شود قیمت مواد اولیه در تولید ساختمان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در سال آینده گران خواهد شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.