همه چیز در مورد طرح اقدام ملی مسکن

طرح اقدام ملی تولید مسکن
زمستان سال 1397 بود که دولت «طرح مسکن ملی» را مطرح کرد. طبق این طرح قرار است 400 هزار واحد مسکونی ساخته شود که نیمی از آن در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در مناطقی با بافت فرسوده و 100 هزار واحد دیگر نیز با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته می‌شود. اوایل شهریور امسال ثبت نام طرح ملی مسکن از استان کرمان شروع شد و از 18 آبان نیز دور دوم ثبت نام برای این طرح آغاز شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه «سامانه طرح اقدام ملی تولید مسکن» نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام کنند.

این طرح در چه شهرهایی اجرا می‌شود؟
طرح ملیی تامین مسکن اوایل شهریور و از استان کرمان آغاز شد و قرار است در آبان ماه امسال و در سه مرحله ادامه پیدا کند. در اولین گام استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی می‌توانند نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام کنند. پس از آن استان‌های کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان، و در نهایت این سامانه برای ثبت نام در سه استان چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد باز خواهد شد. طبق سخن محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی، مردم تهران نیز تا یک ماه آینده می‌توانند برای ثبت نام در این طرح اقدام کنند.

شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن
طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آیین‌نامه آن، شرایط لازم برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن به شرح زیر است؛

متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن، شامل؛ زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تامین مسکن).
متقاضی متاهل و یا سرپرست خانوار.
زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن
دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا (در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.)
نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …)
توانایی تامین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)
امکان سپرده‌گذاری حداقل 30 درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه.
توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی
تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با طرح مسکن مهر
دولت تدبیر و امید، از ابتدا با نقد طرح مسکن مهر، به دنبال طرحی جدید در حوزه مسکن بود و طرح اقدام ملی مسکن جایگزینی برای طرح مسکن مهر است. طبق گفته‌ی دولت، مهم‌ترین تفاوت طرح اقدام ملی با طرح مسکن مهر، تمرکز بر تقاضای واقعی و ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی، است. تفاوت دیگر این دو طرح در اراضی ساخت است. در طرح مسکن مهر، از اراضی خارج از شهرها استفاده می‌شد در حالی که گفته می‌شود طرح اقدام ملی مسکن درون شهرها هست. همچنین برخلاف طرح مسکن مهر که ساختمان‌ها بلند و بین 10 تا 15 طبقه بود، در طرح اقدام ملی تولید مسکن تعداد طبقات نهایتا 7 طبقه می‌باشد.

معایب طرح اقدام ملی مسکن
طرح اقدام ملی تولید مسکن، در کنار نکات مثبت خود، معایب و مشکلاتی نیز دارد. اگر به دنبال ثبت نام در این طرح هستید ادامه مطلب را برای آشنایی با معایب این طرح بخوانید.

اولین عیب این طرح آن است که طرحی دو ساله است و دولت تنها دو سال برای تکمیل و بهبود طرح وقت دارد و مشخص نیست در دولت بعدی چه اتفاقی برای آن می‌افتد. مشکل دیگر این طرح اقساط آن است، به طوری که برای اقشار ضعیف تقریبا ناممکن، و برای اقشار متوسط نیز سخت به نظر می‌رسد. متراژ خانه‌ها و زمان تحویل و تکمیل املاک طرح ملی مسکن نیز هنوز مشخص نیست.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.