بازار معاملات مسکن با عملیات مشترک خریدار و فروشنده روبه‌رو شد. داده‌های مربوط به حجم و قیمت فایل‌های آپارتمان در شهریور به همراه نتایج تحقیقات میدانی از بازار نشان می‌دهد در ماهی که گذشت هم فروشنده افزایش پیدا کرد و هم تقاضای خرید نسبت به قبل زیاد شد. البته این دو با قصد متفاوت، وارد بازار شدند. بالاترین «تورم پنهان مسکن ۱۴۰۰»، در شهریور به ثبت رسید.
به گزارش «انرژی امروز» از دنیای اقتصاد، تورم پنهان مسکن در آخرین ماه تابستان روی قله نیمساله ایستاد. تغییرات قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن در فایل‌های موجود بازار نیازمندی‌های آنلاین «دیوار» که منعکس‌کننده تورم پنهان در بازار مسکن است، در شهریور امسال به 2 درصد رسید.براساس داده‌های مربوط به آگهی‌های ملکی تهران طی شهریورماه در بازار نیازمندی‌های آنلاین دیوار که در اختیار «دنیای‌اقتصاد» قرار گرفته است، حجم فایل‌های فروش املاک مسکونی در آخرین ماه تابستان 42درصد رشد داشته و قیمت‌های پیشنهادی اعلامی نیز به‌طور میانگین نسبت به قیمت‌های پیشنهادی فایل‌های مردادماه، رشدی حدود 2درصد را نشان می‌دهد.بر این اساس میانگین قیمت فایل‌های فروش مسکن از مترمربعی 29میلیون و 900 هزار تومان در مرداد به 30میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافت.

البته این رقم الزاما با میانگین قیمت قطعی فروش املاک برابر نیست و ممکن است در نهایت میانگین قیمت قطعی فروش هر مترمربع آپارتمان در معاملات شهریور قدری بیشتر یا کمتر باشد؛ کمااینکه در مردادماه میانگین قیمت فایل‌ها مترمربعی 29 میلیون و 900 هزار تومان اما میانگین قیمت قطعی فروش آپارتمان‌های مسکونی در معاملات این ماه حدود 30 میلیون و 900 هزار تومان بود.اینکه قیمت فایل‌ها با قیمت‌های قطعی تا چه اندازه فاصله داشته باشد، به شکل تفاهم خریدار و فروشنده در هر معامله بستگی دارد.

به هر حال تورم پنهان مسکن یعنی میانگین قیمت فایل‌های فروش در شهریور امسال در قله شش ماهه سپری شده از سال 1400 قرار گرفته است.فروردین و اردیبهشت امسال مقدار این تورم پنهان صفر بود و در خرداد به 5/ 0 درصد افزایش یافت.در تیرماه نیز میانگین قیمت‌های پیشنهادی فروش زیر یک درصد نسبت به ماه خرداد رشد کرد و در مرداد این مقدار به یک درصد رسید.اما اکنون در شهریور قیمت‌های پیشنهادی فروش در کل فایل‌های ثبت شده در سایت دیوار، نسبت به مردادماه 2 درصد رشد داشته است.

در ماه‌های اخیر که «دنیای اقتصاد» به داده‌های فایل‌های فروش دسترسی پیدا کرده است، معمولا جهت تورم پنهان مسکن در هر ماه به جهت تورم مسکن یا تغییرات قیمت‌های قطعی معاملات نزدیک بوده است.به عنوان مثال در ماه‌هایی که نرخ تورم پنهان ماهانه نسبت به ماه قبل کاهشی بوده، در نهایت شیب تورم مسکن نیز منفی شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.