بازار مسکن به کدام سو میرود؟

در حالی این روزها شاهد افزایش تعداد مشتریان بازار مسکن هستیم که به شکل سنتی بازار مسکن با کاهش شدید تقاضا روبرو می باشد.

این روزها با وضعیتی متفاوت با آنچه در سالهای گذشته در بازار مسکن شاهد بوده ایم روبرو هستیم، درحالی شاهد افزایش متقاضیان مسکن می باشیم که در سنوات گذشته در ماه های پایانی سال متقاضیان مسکن کاهش چشمگیری دارا بود.

بررسی ها حاکی از آن است که این روزها خانه های با متراژ پایین بین ۴٠ تا ٨٠ متر بازار داغتری را تجربه می کند. مشتریانی که به دنبال فایلهای به قیمت رسیده هستند رو به افزایش است. فعالان بازار فایلهایی را به قیمت رسیده می دانند که عمر ساختمان بالای ده سال ساخت باشد، اینگونه واحدها افت کافی را تجربه کرده و همچنین قدیمی نیستند.

قیمت مسکن تا آبان ماه روند نزولی را ادامه می داد اما از پایان آبان ماه و با افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین بازار مسکن نیز مشابه بازار های موازی خود نظیر طلا ،ارز ، خودرو و سکه دستخوش تغییر شد و روند نزولی آن جای خود را به افزایش قیمتها داد.

پول لازم ها در بازار مسکن
بررسی متقاضیان فروش مسکن نشان می دهد طیف وسیعی ازمتقاضیان فروش، پول لازم ها هستند، این افراد با هدف تبدیل مسکن خود و یا دلایل دیگر قصد فروش واحد مسکونی خود را دارند. سایر کسانی که مسکن خود را فایل می کنند فروشنده واقعی نبوده و قصدشان اطلاع از قیمت واحد مسکونی آنها می باشد. تعداد این افراد معمولا بسیار بیشتر از فروشندگان واقعی می باشد ضمن اینکه این افراد از سوی فعالان بازار مسکن نیز جدی گرفته نمی شوند.

بازار مسکن به کدام سو می رود؟
صاحبنظران و فعالان بازاز مسکن این عقیده را دارند که شرایط فعلی بازار مسکن قابل تحلیل نمی باشد زیرا با توجه به افزایش ساخت و سازها در سال آینده انتظار می رود قیمت تعدیل شوند و همچنین از طرفی ۴٠٠ هزار تقاضای واقعی مسکن با آغاز به کار طرح مسکن ملی از بازار خارج خواهد شد.

طرح مسکن ملی با هدف ساخت ۴٠٠ هزار واحد شروع شده است که مرحله اولیه ثبت نام آن به پایان رسیده است و انتظار می رود مرحله دوم ثبت نام نیز تا پایان سال جاری آغاز شود.

از سوی دیگر انتظار می رود با اتمام ساخت مسکن مهر باقیمانده و همچنین تحویل واحدهای فاقد متقاضی، روند بازار مسکن دستخوش تغییرات شود.

ستاریان کارشناس بازار مسکن می گوید: در سال آینده رکود در بازار مسکن نسبت به افزایش قیمتها محتمل تر خواهد بود و انتظار می رود این روند حداقل تا نیمه اول سال آینده پابرجا باشد.

به

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.